Jak na ekologii - 7 tipů pro "ekologičtější život"

12. 01. 2020
Sdílejte článek

Ekologie a ochrana životního prostředí je velkým tématem již řadu let. Málokdo ale ví, že pojem “ekologie” definoval Ernst Haeckel už v roce 1866. “Eko život” má spoustu fanoušků, propagátorů a je prostě in.

Rádi byste žili více ekologicky, ale nechcete mít doma 15 odpadkových košů, jezdit do práce na voru ani se sprchovat pouze v období dešťů? Zkuste to s našimi tipy. Odměnou Vám bude dobrý pocit a naše planeta Vám to jednou vrátí :)

 

1. Neplýtvejte vodou

Voda je životodárná tekutina. Naše tělo je z ní tvořeno z 60ti %. Bez vody bychom nežili ani nic nevypěstovali. Průměrný Čech spotřebuje okolo 80 litrů vody každý den. Pokud by za tohle množství měl platit v supermarketu, byla by jeho peněženka lehčí o několik stovek denně.

Voda z kohoutku je levnější a v podstatě neomezená, což může snadno vést k plýtvání. Naštěstí hobbymarkety nabízí spořiče vody nebo úspornou sprchovou hadici za velmi příznivé ceny.

 

2. Úspora za vytápění

Topení je často nejdražší položkou v energetickém rozpočtu. Nikomu by se ale nejspíš nechtělo při poklesu venkovní teploty sedět v obýváku, v zimní bundě. Z dlouhodobého hlediska se vyplatí investice do zateplení domu. Pokud rekonstrukci neplánujete, zkuste při odchodu vypínat topení nebo ho alespoň ztlumit na noc.

 

3. Pozor na “výhodné akce”

Obchody nás občas svými “výhodnými akcemi” přimějí koupit věci, které bychom nekoupili nebo množství, vhodné pro průměrnou americkou rodinu. Výsledkem je uspokojivě plná lednice, která po pár dnech přejde v přeplněný odpadkový koš. Nakupujte s rozumem, ušetříte peníze i přírodu.

 

4. Třiďte odpad

Popelnice na tříděný odpad dnes najdete na každém rohu. Třídění a následná recyklace není jen dobrým skutkem pro přírodu, ale také nutností pro udržení životní úrovně. Recyklovatelný odpad se dá využít pro další zpracování. Alibistické tvrzení některých lidí, že třídění odpadu je zbytečné, protože všechno končí na jedné hromadě, je velká lež.

 

5. Začněte chodit

Jezdit autem je komfortní. Málokdo si ale uvědomuje, že svou pohodlností napomáhá zhoršení ovzduší a tvorbě smogu. Choďte pěšky nebo oprašte kolo. Ulevíte planetě a Vaše tělo Vám také poděkuje. Pokud jste odpůrci jakéhokoliv pohybu, využijte vlak nebo hromadnou dopravu.

 

6. Průmyslová hnojiva

Průmyslově vyráběná hnojiva mohou za řadu nepříznivých aspektů od znečišťování vody až po okyselení půdy. Nemusíte hned iritovat sousedy parkováním vlečky s hnojem před Vaším domem. Zaměřte se na tvorbu vlastního kompostu. Existuje řada stránek, kde Vám poradí jak na to a začít se dá opravdu kdekoliv, třeba i na balkoně. 

 

7. “Jste to, co jíte”

Pokud chcete podpořit ekologické farmy, nebo jste proti špatným podmínkách chovu zvířat, nakupujte u místních farmářů. Nejde o přidání se ke kultu Biopotravin, ne vždy má totiž Bio banán z Peru vyšší výživovou hodnotu než běžná paprika ze supermarketu. Podporou českých podnikatelů pomůžete naší ekonomice a uděláte něco i pro své zdraví. 

 

Nedávno prolétla sociálními médii fotka mladíka, uklizejícího pláž od plastů s titulkem “není to můj nepořádek, ale je to moje planeta”. Pojďme být trochu jako tento mladík.

A jak jste na tom s ekologií vy? Podělte se s námi na našem Facebooku!

 

 

Pojďme spolu vymyslet něco nového